Sık Sorulan Sorular

Azerbaycan'da Tıp Eğitimi


Hayallere ulaşmanın tek yolu tek olmadığı gibi tek bir ülkede gerçekleşmesine de gerek yok. Küreselleşmeyle birlikte farklı ülkede akademik kariyer yolu belirlemek ve akademik yolculuğu başarıyla tamamlamak mümkün. Yapılması gereken ise fırsat balonlarının iplerinden tutmaktır. Tıp okumak birçok gencin hayalidir. Azerbaycan’da sınavsız tıp okumak gençlerin hayallerinin gerçekleşmesine olanak sağlar. Bu yazı da Azerbaycan’da tıp okumanın ip uçlarını derledik.

Devamını Oku...

Azerbaycan'da Üniversite Eğitimi


Azerbaycan özellikle ortak dil ve kültür, Türkiye’ye yakınlık gibi konular sebebiyle yurtdışında üniversite konusunda en çok tercih edilen ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kaliteli eğitimlerin yanında denklik problemi yaşanmaması üniversitelerin ve Azerbaycan’da hayatın ucuz olması sebebiyle Türk öğrenciler için oldukça cazip gelmektedir.

Devamını Oku...

Neden Azerbaycan?


Azerbaycan, son yıllarda çok fazla gelişen ve turistlerin en fazla talep ettiği ülkelerden biri. Kafkasların Paris’i olarak adlandırılan Bakü Azerbaycan’ın başkentidir. Bakü, 3 milyonu aşan nüfusu ile Kafkasların en önemli sanayi, liman, ticaret, kültür merkezidir.

Kardeş ülke Azerbaycan ile, dil ve kültür konusunda zorluk yaşanmadığından, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerimizin en çok tercih ettiği ülkeler arasındadır. Azerbaycan üniversitelerinin YÖK tarafından tanınması, kolay denklik alınabilmesi ve bu üniversitelerin, resmi temsilcilikler ile sınavsız koşulsuz kayıt almaları tercih edilme sebepleri arasındadır.

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denkliği


Denklik konusu öğrenci adayları gibi bizim de titizlikle çalıştığımız ve önem verdiğimiz bir konudur. Yurtdışında üniversite denince, dil, kültür benzerliği, denklik belgesinin kolay alınması gibi sebepler yüzünden akla gelen ilk ülkelerden biri Azerbaycan’dır. Birlikte çalıştığımız, Türkiye’deki resmi temsilciliklerini üstlendiğimiz bütün Azerbaycan üniversiteleri YÖK tarafından tanınmakta (E-devlet üzerinden sorgulanabilir) ve çoğu üniversite YÖK tercih kılavuzunda bulunmaktadır.

Devamını Oku...

Azerbaycan Para Birimi


Azerbaycan para birimi Manat’tır. (1 Manat= 1.70 Amerikan Doları)

Azerbaycan Üniversitelerine Giriş Koşulları Nelerdir?


Azerbaycan üniversitelerinin çoğuna kayıt için herhangi bir koşul gerekmemektedir. Azerbaycan Tıp Üniversitesi için lise diplomasının 65 puan ve üzeri olması veya TYT puanının 180 ve üzeri olması gerekmektedir.

Diğer üniversitelerimiz için herhangi bir koşul bulunmamaktadır. LB Yurtdışı Eğitim temsilciliği ile bütün üniversitelerimize kayıt yapabilirsiniz.

Azerbaycan Üniversiteleri Kayıt İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?


Azerbaycan Üniversitelerine ön kayıt için;

 • Pasaport,
 • Lise Diploması,
 • Fotoğrafi
 • Lise Transkripti,
 • Sağlık Raporu (HİV-Hepatit test sonuçları),
 • Referans Belgesi (LB Yurtdışı Eğitim temin eder)

Kayıt İçin Ne Yapmak Gerekir?


Azerbaycan Üniversitelerinde dilediğiniz bölümle sınavsız okuyabilme fırsatı için gerekli evraklar ile birlikte LB Yurtdışı Eğitim’e başvuruda bulunmanız yeterlidir. Sizin adınıza gerekli olan bütün kayıt işlemlerini biz sağlıyoruz.

LB Yurtdışı Eğitim Olarak Hangi Hizmetleri Sağlıyoruz?


 • Oturum İzni ve İşlemleri
 • Sağlık Sigortası
 • Okul Kaydının Tamamlanması
 • Kayıt Mektubunun Alınması ve Öğrenciye Gönderilmesi
 • Havalimanı Karşılaması
 • Öğrencinin tercihine göre ev veya yurtlara yerleştirilmesi
 • Öğrencinin eğitimi boyunca 7/24 Acil Durum Yardımı
 •  

Azerbaycan’da Hazırlık Eğitimi


Bakü Üniversitelerinde hazırlık eğitimi almak zorunludur. Hazırlık eğitimi hafif ve eğlenceli geçen bir eğitimdir. Bu eğitimdeki amaç öğrencilere eğitim için seçtikleri dili öğretmek, alan derslerine alıştırmak, üniversiteye, ülkeye ve kültürlere hazırlamaktır.

Azerbaycan Tıp Üniversitesinde hazırlık eğitimi 5

Devamını Oku...

Azerbaycan’da Hangi Dilde Eğitim Alabilirim?


Azerbaycan Üniversiteleri’nde tercihinize göre Azerbaycan Türkçesi, Rusça ve İngilizce eğitim alabilirsiniz.  Seçtiğiniz dile göre hazırlık eğitimi alırsınız. Dil seçimini dikkatli yapmanız gerekmektedir. Hazırlık eğitimi başladıktan sonra eğitim dilinizi değiştirmek olmaz.

Azerbaycan’da Eğitim Ücretleri


Azerbaycan’da üniversite okumak, dilediğiniz bölümü sınavsız okuma fırsatının yanında uygun fiyatlarla eğitim alma şansını da vermektedir. Türkiye’deki özel üniversitelerden çok daha uygun ve kaliteli devlet üniversitelerinde eğitim alma şansınız bulunmaktadır.

Azerbaycan Üniversiteleri 2022 Güncel Fiyatları Aşağıdaki Gibidir.

Devamını Oku...

Azerbaycan Üniversiteleri Sınav Sistemi Nasıldır?


Azerbaycan’da öğrencileri çok zorlamayan bir sınav sistemi bulunmaktadır. Birçok üniversite bilgisayar üzerinden test sistemini kullanmaktadır. Sınavlar arka arkaya yapılmamakta, her sınav arasında en az 4-5 gün sınava çalışma vakti verilmektedir. Sınavlardan önce öğrencilere sınavda çıkacak sorular verilir, öğrenciler bu sorulara çalışır ve sınavda bu verilen soruların bir kısmı sorulmaktadır. Bu sistem sayesinde öğrenciler neye çalışacaklarını bilirler ve önemli konuları da öğrenmiş olurlar.

Azerbaycan’da Eğitim Süresi


Tıp: 6 yıl + Hazırlık (5 ay)

Diş Hekimliği: 5 Yıl + Hazırlık (5 ay)

Eczacılık: 4 Yıl + Hazırlık (5 ay)

Hukuk: 4 Yıl + Hazırlık

Mimarlık: 4 Yıl + Hazırlık

Mühendislikler: 4 Yıl + Hazırlık

Veterinerlik: 4 Yıl

Psikoloji: 4 Yıl + Hazırlık

PDR, Özel Eğitim Öğretmenliği, Diğer Öğretmenlik Bölümleri: 4 Yıl + Hazırlık

Azerbaycan Üniversitelerinde Eğitim Ne Zaman Başlar?


Azerbaycan Üniversitelerinde eğitim standart olarak 15 Eylül tarihinde başlar ve Haziran sonlarında bir eğitim yılı sona erer.

Azerbaycan Üniversitelerine Kayıt İçin TYT ve AYT Puanı Zorunluluğu var mı?


Hayır. Sadece Azerbaycan Tıp Üniversitesi için lise diplomanız 65 puan ve altındaysa, TYT’den minimum 180 puan almış olmanız gerekmektedir.

Azerbaycan’da Burs İmkanları


Türkiye vatandaşı öğrencilerimiz, Azerbaycan bakanlığı tarafından verilen burslardan yararlanamamaktadırlar.

Ancak öğrencilerimiz Türkiye tarafından verilen KYK burs-kredisinden faydalanabilmektedirler. Danışmanlarımız aracılığı ile bu bursun başvurusu yapılmaktadır.

Azerbaycan’da Konaklama


Azerbaycan’da üniversitelerine kayıt yaptıktan sonra, tercihine bağlı olarak ev veya yurtta konaklayabilirsiniz. LB Yurtdışı Eğitim danışmanları siz Azerbaycan’a gelmeden önce konaklayacağınız yeri ayarlamış olacaktır. 

LB Yurtdışı Eğitimin kendine ait yurtları bulunmaktadır. Bu yurtlarda odalar 2 kişilik, her odada televizyon, banyo, özel dolaplar ve öğrencilerin ihtiyaç duyabilecekleri her şey bulunmaktadır. Bu yurtların fiyatı sadece LB Yurtdışı Eğitim öğrencilerine

Devamını Oku...

Türkiye’den Azerbaycan’a Nasıl Gidebilirim?


LB Yurtdışı Eğitim öğrencileri, danışmanlarımız tarafından her konuda olduğu gibi ulaşım konusunda da yardımcı olmaktadır. Öğrencilerimiz toplu bir şekilde danışmanlarımız eşliğinde Azerbaycan’a gelmektedirler. Bütün süreçlerde olduğu gibi bu süreçte de birlikte hareket etmekteyiz.

İstanbul, Ankara ve İzmir’den, Bakü’ye her gün aktarmasız onlarca uçuş gerçekleşmektedir.

Karayolu tercih eden öğrencilerimiz için ise

Devamını Oku...

 

Azerbaycan’da Yaşam Maliyetleri


Azerbaycan’da yaşam giderleri ülkemiz ile hemen hemen aynı koşullara sahiptir. Giyim dışında geri kalan çoğu şey, ülkemizden daha ucuz veya hemen hemen aynı fiyatlara gelmektedir.

Azerbaycan’a giden öğrenciler için aylık ortalama 500 manat ile rahat bir şekilde geçinmek mümkündür.

Azerbaycan para birimi, TL’den daha değerli olmasına rağmen alım gücünün düşük olması sebebiyle ülkemiz masraflarıyla hemen hemen aynıdır. Bu durum yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin Azerbaycan’ı tercih etme nedenleri arasında bulunmaktadır.

Azerbaycan’da Ulaşım


Bakü, güçlü bir metro ve otobüs ağına sahiptir. Uber, Bolt gibi taksi uygulamalarının kullanımı serbesttir.

Azerbaycan’da petrol fiyatlarının ucuz olması sebebiyle, gelişmiş ulaşım ağı ve uygun fiyatlar ile ulaşım oldukça rahat sağlanmaktadır.

Metro ve otobüs fiyatları Bakü’nün her yerine 0.30 qepik’dir. Uber, Bolt gibi uygulamalar ile yakın mesafeler 1.70 manattan başlayıp, şehrin bir ucundan diğer ucuna taksi ile 3 manata gitmek mümkündür.

Azerbaycan’da Sosyal Yaşam


Bakü sosyal açıdan oldukça zengin bir ülkedir. Her yıl sayısız konser, festival, turnuvalar düzenlenmektedir. Şehrin her köşesinde tiyatro, sinema salonları, festival alanları, yeşil alanlar, sahil, plaj, park ve bahçeler bulunmaktadır.

Futbol takımları Karabağ, her sene Avrupa kupalarında oynamakta ve Avrupa’nın büyük futbol kulüpleri ile eşleşmektedirler. Bu maçların biletleri oldukça uygundur. 2 Manattan başlayan fiyatlar ile bu maçları stadyumda izlemek mümkündür.

Bakü’de her sene Formula 1 yarışları yapılmaktadır. Şehir pisti sayesinde şehrin her yerinden bu yarışmayı izlemek mümkündür.

Her sene onlarca konser düzenlenmekte, dünyaca ünlü sanatçılar konser için Bakü’ye gelmektedirler.