Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi 1930-1940 yıllarında inşaat fakültesi olarak faaliyet göstermiştir. 2000 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi adını almıştır.

1968 yılında inşaat fakültesinden ayrılan mimarlık bölümü ayrı bir fakülte olarak kurulmuştur.

Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Bölümleri

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesinde 8 fakülte bulunmaktadır. Lisans alanlarında 25 bölüm, yüksek lisans alanlarında ise 26 bölüm üzerinden eğitim vermektedir.  Azerbaycan dili, Rusça ve İngilizce dersler verilmektedir.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesinde 10 bine yakın öğrenci eğitim almaktadır. Dünyanın 14 ülkesinden Türkiye başta olmak üzere 700’den fazla yabancı uyruklu öğrenci eğitim almaktadır.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi isminden de anlaşılacağı üzere sadece kendi alanı üzerine kurulmuş bir üniversite olması sebebiyle bu bölümlerde okuyan öğrenciler alanlarında alabilecekleri en iyi dersleri ülkenin en iyi profesörlerinden almaktadırlar.

Azerbaycan hızlı gelişmekte olan bir ülke olduğu için özelikle başkent Bakü’de çok fazla şantiye bulunmaktadır. Bu da bu üniversitede okuyup Azerbaycan’da çalışmak isteyen öğrencilere çok sayıda iş imkanı sunulmaktadır.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Bakü’nün merkezi sayılabilecek Elmler Akademiyası semtinde yerleşmektedir. Bu semtte yerleşen bir çok üniversite bulunmaktadır. Birçok Türk restoranı ve kafeleri bulunmaktadır. Öğrenci semti olması sebebiyle fiyatları çok uygundur.

Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Denklik Var Mı

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi YÖK tarafından tanınan ve YÖK tercih kılavuzunda bulunan bir üniversitedir. Müfredatı Türkiye ile uymaktadır. Bu üniversiteden mezun olan Türkiye vatandaşı öğrencilerimiz %100 sınavsız denklik alabilmektedirler.

 

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesinde lisans eğitimleri 4 yıl sürmektedir. Yabancı uyruklu öğrencilerin hazırlık okumaları zorunludur. Hazırlık eğitimi ile birlikte eğitim toplamda 5 yıl sürmektedir.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesinden mezun olup Türkiye’de ve Azerbaycan’da çalışan birçok mimar ve inşaat mühendisi bulunmaktadır.

Mimarlık ve İnşaat Üniversitesinde 252 öğrenci kapasiteli, 3 kişilik odalardan oluşan yurt bulunmaktadır. Odalarda her öğrenciye özel masa, sandalye, dolap bulunmaktadır. Ve her katta öğrencilerin kendi yemeklerini yapabilecekleri genel mutfak bulunmaktadır.

Öğrenci tercihine göre öğrencilerin yurt veya evlere yerleştirilmesi LB Eğitim uzman danışmanları tarafından yapılmaktadır.

Mimarlık ve İnşaat Üniversitesine Nasıl Kayıt Olabilirim?

Adaylarımız, LB Yurtdışı Eğitim danışmanlığı ile Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesine, sınavsız ve koşulsuz lise diploması ile kayıt olma hakkına sahiptirler.

 

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi 2023 Güncel Fiyatları

Bölümler Lisans Ücretleri
Mimarlık 2500 $
İnşaat Mühendisliği 2000 $
Harita Mühendisliği 2000 $