Bakü Devlet Üniversitesi

Bakü Devlet Üniversitesi

Bakü Devlet Üniversitesi

Bakü Devlet Üniversitesi 

Bakü Devlet Üniversitesi 1919 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de kurulmuş bir devlet üniversitesidir.

Azerbaycan’ın eski cumhurbaşkanları Haydar Aliyev ve Ebulfez Elçibey Bakü Devlet Üniversitesi’nin ünlü mezunlarındandır. Günümüzde birçok Azerbaycanlı bakan ve milletvekili bu üniversitemizin mezunlarıdır.

Bu durum Bakü Devlet Üniversitesini Kafkasların en prestijli üniversitesi haline getirmiştir. Azerbaycanlı öğrencilerin en büyük hayali Bakü Devlet Üniversitesinde okumaktır. Azerbaycanlı öğrenciler için bu üniversiteye yerleşmek zor ve yüksek alınması gerekmektedir.

Bakü Devlet Üniversitesi Elmler Akademiyası semtinde, metro çıkışında, otobüs ve taksi ile ulaşımın çok rahat olduğu bir semtte yerleşmektedir. Bu bölgede çok sayıda Türk restoranları, kafeleri bulunmaktadır. Türkiye vatandaşı öğrencilerimiz uygun fiyatla erişebildikleri Türk yemekleri eksikliğini hiç yaşamamaktadırlar.

Bakü Devlet Üniversitesi Bölümleri

Bakü Devlet Üniversitesinde Hukuk, Sosyal hizmet ve Psikoloji, Gazetecilik, Uluslararası ilişkiler ve iktisat, Fizik, Kimya, Biyoloji, Uygulamalı Matematik, Matematik, Ekoloji ve toprak bilimi, Coğrafya, Jeoloji, Filoloji, Tarih, Kütüphanecilik ve danışma, Şark bloğu ülkeleri olmak üzere 16 fakülte bulunmaktadır.

Bakü Devlet Üniversitesine Nasıl Girilir

Bakü Devlet Üniversitesi YÖK tercih kılavuzunda bulunan bir üniversitedir. Bu üniversite bölümlerine sınavsız yerleşmenin mümkün olduğu gibi tercih ile yerleşmekte mümkündür. 2020 yılından itibaren Bakü Devlet Üniversitesi psikoloji bölümü kontenjanı 15'e düşürülmüştür. 

Bakü Devlet Üniversitesi, Hukuk, Psikoloji, Uluslararası ilişkiler ve diğer  bütün bölümlere sınavsız, lise diplomasıyla kayıt yapmak mümkündür. Bunun için gerekli belgeler;

 • Pasaport
 • Lise Diploması
 • Lise Transkript
 • Sağlık Raporu (HIV/AIDS testlerini içermelidir.)
 • Referans Mektubu (Tarafımızca Hazırlanmaktadır.)

Bakü Devlet Üniversitesi bazı bölümlere kabul için görüntülü-sesli bir mülakat düzenlemektedir. Bu mülakatlarda, geleceğinize dair planlarınız, neden Bakü Devlet Üniversitesini seçtiğiniz tarzı sohbet niteliğinde sorular sorulmaktadır.

Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk

Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi, üniversitenin 16 fakültesinden biridir. Bu fakülte, Azerbaycanlı öğrenciler için en yüksek puan isteyen fakültedir. Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk fakültesinden mezun birçok devlet adamı, milletvekili, bakan bulunmaktadır. Hukuk fakültesinin müfredatına %80 uymaktadır. Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk fakültesi denkliği bulunmaktadır. Her ülkenin hukuk fakültesi gibi Azerbaycan'ın da hukuk fakültesi dersleri Türkiye ile birebir uymamaktadır. Ancak bu durum denklik alımına engel değildir. Mezuniyet sonrası YÖK'e yapılacak başvuru sonrasında eksik dersler tespit edilir ve YÖK'ün yerleştireceği üniversitelerde eksik dersler tamamlandıktan sonra denklik belgesi alınabilmektedir. Eksik ders tamamlanma süreci ortalama 2-3 dönem sürmektedir. Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk bölümüne LB Yurtdışı Eğitim Resmi Temsilciliği aracılığı ile %100 kayıt garantili sınavsız kayıt yapmak mümkündür.

LB Eğitim danışmanlarımız kayıt işlemleriniz ile birlikte;

 • Oturum izinlerini çıkarmak,
 • Sağlık sigortası süreçlerini takip etmek,
 • Referans yazılarını sağlamak,
 • Havalimanı karşılaması,
 • Kalacak yer (ev veya yurt) hizmeti vermek,
 • Adayların kalacakları yere yerleşmelerini sağlamak,
 • Eğitim süresi boyunca 7/24 acil durum hizmeti vermek gibi A'dan Z'ye adayların bütün işlemleri ve ihtiyaçları ile ilgilenmektedir.

Bakü Devlet Üniversitesi Psikoloji

Bakü Devlet Üniversitesi psikoloji bölümü YÖK kılavuzunda olan, tercih verip kazanabilmenin yanında öğrencilerin sınavsız da kayıt olabildikleri bir bölümdür. Bu bölümü tercih eden çok sayıda Türkiye vatandaşı öğrencilerimiz bulunmaktadır. Uygulamalı klinik derslerinin verilmesi ve sürekli düzenlenen seminerler bu bölümü okuyan öğrencilerimize büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bakü Devlet Üniversitesi Psikoloji bölümünün denklik problemi bulunmamaktadır. Öğrenciler koşullara göre sınavsız direkt olarak denklik alabilmektedirler.

Bakü Devlet Üniversitesi Denkliği

Bakü Devlet Üniversitesi YÖK kılavuzunda yer almakta ve YÖK tarafından tanınan bir üniversitedir. Hukuk bölümü hariç bütün bölümler Türkiye müfredatına uygun ders vermektedirler. Bu bölümlerde eğitim alan öğrenciler mezun olduktan sonra Türkiye’de YÖK’e başvuruda bulunup sınavsız denklik alabilmektedirler.

Hukuk bölümü öğrencileri ise mezun olduktan sonra Türkiye’de YÖK’ün seçip yerleştirdiği üniversitelerde eksik ders tamamlamaları gerekmektedir. Eksik derslerin tamamlanması ortalama 2-3 dönem sürmektedir. Ders tamamlama sürecinden sonra öğrenciler sorunsuz olarak denklik alabilmektedirler.

Bakü Devlet Üniversitesi, birçok Türkiye, Avrupa ve Amerika ülkesi üniversiteleri başta olmak üzere 60’dan fazla üniversite ile iş birliği içerisindedir. Bu üniversite öğrencileri öğrenci değişimi programlarına katılabilmekte, mezun olduktan sonra bu üniversitelerden birinde yüksek lisans yapma önceliğine sahiptirler.

Bakü Devlet Üniversitesi Türkiye, Çin, Rusya, Gürcistan başlıca olmak üzere 21 ülkeden yabancı uyruklu öğrencilere kapılarını açmıştır.

Bakü Devlet Üniversitesinde Nasıl Eğitim Alabilirim?

Adaylarımız LB Yurtdışı  Eğitim danışmanlığı ile Bakü Devlet Üniversitesine sınavsız, koşulsuz lise diploması ile kolaylıkla kabul alabilmektedirler.

Bakü Devlet Üniversitesinde Azerbaycan dili, Rusça ve İngilizce olarak eğitim alınabilmektedir.

2020 verilerine göre Bakü Devlet Üniversitesinde 24095 öğrenci eğitim almaktadır. Bunların 20033’ü lisans öğrencileri, 1553’ü yükseklisans öğrencileri, 700’ü ise doktora öğrencileridir.

Bakü Devlet Üniversitesi kampüsü içerisinde 5 müze, 5 dil ve kültür merkezi, 4 kütüphane ve 4 adet kantin bulunmaktadır.

Bakü Devlet Üniversitesi Dünya Sıralaması

Bakü Devlet Üniversitesi dünya üniversiteleri arasında 801. Sırada bulunmaktadır. (World University Rankings)

Bu durum Bakü Devlet Üniversitesi'ni Azerbaycan'daki en yüksek sıralamaya sahip üniversite yapmaktadır.

Bakü Devlet Üniversitesi Yurtları

Bakü Devlet Üniversitesinin yapımı yeni tamamlanan öğrenci yurdu üniversite kampüsüne 50 metre uzaklıkta bulunmaktadır.Bu yurtta odalar 2 ve 3 kişiliktir. Odalarda her öğrencinin bireysel masası, sandalyesi, yatağı,  gardırobu bulunmaktadır. Her katta 2 mutfak ve 2 oturma odası bulunmaktadır. Öğrenci tercihine göre LB Eğitim uzman danışmanları, öğrencilerin tercihine göre ev veya yurt yerleşimini yapmaktadırlar.

LB Yurtdışı Eğitim olarak Bakü'de kendi özel yurtlarımız bulunmaktadır. LB Yurtdışı Eğitim öğrencilerilerine özel 2 kişilik lüks odalarda aylık 150 Manat'a kalabilmektedir.

 

Bakü Devlet Üniversitesi 2023 Güncel Fiyatları 

Bakü Devlet Üniversitesi devlet üniversitesi olmasına rağmen, yabancı uyruklu öğrenciler için ücretlidir. Bakü Devlet Üniversitesi kaliteli eğitimin yanında uygun fiyatlara sahiptir. Üniversite 2 taksit imkanı sunmaktadır.

Bölümler Lisans Ücretleri
Hukuk

3500 $

Psikoloji 2000 $
Gazetecilik

1500 $

Uluslararası ilişkiler

2200 $

Ekonomi 2100 $
Fizik 1300 $
Kimya 1500 $
Tarih 1500 $
Biyoloji 1500 $
Rus dili ve edebiyatı 1500 $