Azerbaycan Tıp Üniversitesi

   Azerbaycan Tıp Üniversitesi

  Azerbaycan Tıp Üniversitesi


 


Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi 1930 yılında Bakü’de kurulmuştur. Azerbaycan’ın ilk ve tek sağlık üniversitesidir.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi bünyesinde Tıp fakültesi, Diş Hekimliği, Eczacılık, Askeri tıp fakültelerini barındırmaktadır.

Azerbaycan’da tıp, diş hekimliği, eczacılık okumak isteyen öğrencilere, bu hayallerini gerçekleştirmeleri için, sınavsız girişin mümkün olduğu, yabancı öğrenci kontenjanı açılmıştır. Azerbaycan Tıp Üniversitesi başta Türkiye, İran, Rusya olmak üzere onlarca ülkeden yabancı uyruklu öğrenciye Azerbaycan’da uygun fiyatlarda eğitim fırsatı sunmaktadır.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nde, Tıp fakültesi 6 yıl, Diş Hekimliği 5 yıl, Eczacılık fakültesi 4 yıl sürmektedir. 

Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi Bakü’nün merkezi sayılabilecek Gençlik semtinde yerleşmektedir. Üniversiteye otobüs ve metro ile rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

 

Azerbaycan Tıp Üniversitesinde Nasıl Okuyabilirim?

Azerbaycan Tıp Üniversitesine sınavsız giriş mümkündür. Ancak, Azerbaycan Tıp Üniversitesinde okuyacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı adayların lise diploma puanı 65 ve üstü veya TYT’den 180 puan ve üzeri almış olmaları gerekmektedir. 2 koşuldan birin sağlamaları yeterlidir. Bunlar dışında bir koşul bulunmamaktadır. Bu koşulları sağlayan adaylarımız LB Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığı ile kayıt işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirler. Azerbaycan’da Tıp okumak görüldüğü gibi zor koşullar gerektirmemektedir.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Sıralama

Azerbaycan Tıp Üniversitesi YÖK tercih kılavuzunda bulunan bir üniversitedir. Sınavsız okumak mümkün olduğu gibi, YKS sınavlarından ilk 40 binde bulunan adaylar tercih listelerine Azerbaycan Tıp Üniversitesini yazarak da yerleşebilirler. Tercih vererek yerleşen öğrenciler 3. Sınıftan itibaren Türkiye’ye geçiş yaparak eğitimlerini Atatürk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitelerinden birinde tamamlamaktadırlar.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Yurt İmkanı

Azerbaycan Tıp Üniversitesi öğrencilerine yurt imkânı da sunmaktadır. Üniversitenin yurtları kampüse ve kliniklere çok yakın mesafede yerleşmektedir. Kız ve erkek yurtları aynı binada ama ayrı katlarda bulunmaktadır. Yurtta kalan öğrenciler kütüphane, çamaşırhane gibi hizmetlerden faydalanabilmektedirler. Odalar 3 kişilik olup her odada banyo ve mutfak bulunmaktadır. Yurt ücreti ise yıllık 1000 Azerbaycan manatıdır. (588 USD)

LB Yurtdışı Eğitim olarak Bakü'de kendi özel yurtlarımız bulunmaktadır. LB Yurtdışı Eğitim öğrencilerilerine özel 2 kişilik lüks odalarda aylık 150 Manat'a kalabilmektedir.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Mülakat

Azerbaycan Tıp Üniversitesine kabul mülakat ile yapılmaktadır. Mülakatlar Skype uygulaması üzerinden, öğretim görevlileri tarafından seçilen eğitim dilinde görüntülü ve sesli olarak gerçekleştirilir. Azerbaycan Tıp Üniversitesinde mülakat soruları olarak temel kimya ve biyoloji soruları sorulmaktadır. Öğrenciler mülakat tarihleri hakkında danışmanlarımız tarafından bilgilendirmektedir. LB Eğitim olarak mülakat başarı oranımız %100’dür.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Hazırlık 

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Azerbaycan Türkçesi, İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim vermektedir. Adaylarımız ön kayıt sürecinde seçtikleri dil üzerinden hazırlık eğitimi alacak ve lisans eğitimlerinde de  seçtikleri dil üzerinden devam edeceklerdir. Bu yüzden dil seçimi doğru yapılmalı sonradan değişiklik yapılamadığını bilmeleri gerekmektedir.

Azerbaycan Tıp Üniversitesinde hazırlık eğitimi almak zorunludur. Hazırlık eğitiminde dil ve alan derslerine giriş eğitimleri verilmektedir. Hazırlık yılı eğlenceli geçen ve derslerin yoğun olmadığı bir yıldır.

Hazırlık eğitimi 5 ay sürmektedir. Ocak sonu gibi başlayan hazırlık sınıfları Haziran sonunda  yapılacak sınav ile sona ermektedir. Bu sınavı başarıyla geçen öğrenciler lisans eğitimine geçmeye hak kazanır.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Denkliği Var Mı?

 Azerbaycan Tıp Üniversitesi YÖK tercih kılavuzunda bulunan ve YÖK tarafından tanınan üniversitelerden biridir.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi öğrencilerimiz mezun olduktan sonra YÖK tarafından yapılan Seviye Tespit Sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu sınavdan %35 başarı sağlamaları halinde denklik alma hakkı kazanmaktadırlar.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Ücretli Mi?

Azerbaycan Tıp Üniversitesi devlet üniversitesi olmasına rağmen, yabancı uyruklu öğrenciler için ücretlidir.

 

Azerbaycan Tıp Üniversitesi 2023 Güncel Fiyatları 

 Azerbaycan Tıp Üniversitesi fiyatları uygun olmasının yanında lisans ücretlerinde 2 taksit imkânı sunmaktadır. 

Bölümler Lisans Ücretleri
Tıp Fakültesi Fiyatları 5000 $
Diş Hekimliği Fiyatları 5000 $
Eczacılık Fiyatları 5000 $

LB Yurtdışı Eğitim Azerbaycan Üniversiteleri Temsilciliği olarak;

  • Öğrenci adaylarımızın kayıt işlemlerini gerçekleştirmek ve takip etmek.
  • Öğrenci adaylarımızın öğrenci oturumlarını çıkarmak
  • Öğrenci adaylarımızın sağlık sigortası işlemlerini sağlamak
  • Azerbaycan üniversiteleri tarafından talep edilen evraklarının çeviri işlemlerini yapmak
  • Kayıt için gerekli olan referans yazılarını sağlamak
  • Azerbaycan'a gelen öğrenci adaylarını havalimanından karşılamak
  • Adayların tercihlerine göre ev veya yurt ayarlaması yapmak ve buralara yerleşmelerini sağlamak
  • Öğrencilere ve ailelerine 7/24 Acil durum desteği sağlamak

Ve daha birçok hizmetimiz ve %100 kayıt garantisi ile öğrenci adaylarının A'dan Z'ye bütün işlemleri ile ilgileniyor ve sağlıyoruz.