Bakü Üniversiteleri

Bakü Üniversiteleri

Bakü Üniversiteleri

Bakü Üniversiteleri

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, Hazar Denizi’nin kıyısında yerleşen, Kafkasların en büyük ve gelişmiş şehri ve önemli bir ticaret, kültür, eğitim şehridir.

Hazar Denizi’nin batı kıyısında yerleşen Bakü, ismini “külekler diyarı” yani rüzgarlar şehri anlamına gelen Bakı kelimesinden almaktadır.

Bakü’nün iklimi karasal iklimdir. Kışları soğuk ve rüzgârlı yazları ise sıcak ve kuraktır.

Bakü’de konuşulan anadil Azerbaycan Türkçesidir. Bu sebeple Türkiye’den gelen adaylarımız dil konusunda zorluk yaşamamaktadırlar. İlk günden halk ile kolaylıkla anlaşmak mümkündür. Aynı zamanda şehirde Rusça ikinci anadildir. Çoğu insan Rusça, İngilizce ve Türkçe konuşabilmektedir.

Bakü’de ulaşım, oldukça kolay ve uygun fiyatlara metro, otobüs, minibüs ve Uber-Bolt taksileri ile sağlanabilmektedir. Toplu taşıma fiyatları 0.30 qepikdir. Taksi fiyatları ise benzinin çok ucuz olması ve Uber-Bolt gibi şirketlerin olması sebebiyle çok uygun fiyatlara sağlanabilmektedir.

 Bakü metrosu 25 istasyona kurulmuş 3 hatta sahiptir. Bakü metrosunun en belirgin özelliği her istasyonun kendisine has, cezbedici mimari yapılarıdır. Metro yapım inşaatları devam etmektedir. Başkentte, toplam uzunluğu 119 km olan 76 istasyona sahip metro yapım çalışmaları devam etmektedir.

Bakü’de Kültür ve Eğlence

Bakü, kültür ve medeniyet konusunda çok gelişmiş bir şehirdir. Şehirde bir çok tiyatro, müze, kütüphane, sanat galerisi, opera salonu, konser salonu, sinema salonu, kültür merkezleri bulunmaktadır.  

Bakü’de Eğitim

Azerbaycan’da eğitime büyük önem gösterilmektedir. Azerbaycan’ın okur-yazar oranı %99,8’dir. Bu oran Azerbaycan’ı okur-yazar oranı en yüksek olan Müslüman çoğunluklu ülke konumuna getirmiştir.

Bakü, üniversiteleri ve bu üniversitelerdeki önemli eğitimciler, profesörler ile Kafkasların önemli bir eğitim merkezi haline gelmiştir. Her sene onlarca ülkeden, binlerce öğrenci üniversite eğitimi için Bakü’ye gelmektedir.

Bakü’de 22 devlet, 11 özel üniversite bulunmaktadır. Bakü Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmakta (E-devletten sorgulanabilir) ve YÖK kılavuzunda bulunmaktadır. Bu durum, üniversiteyi başarıyla bitirip ülkelerine dönen adaylarımızın denklik belgelerini alabilmelerini ve ülkelerinde mesleklerini yapmaları sağlamaktadır. LB Yurtdışı Eğitim olarak bu üniversitelerin Türkiye temsilciliğin üstlenmekte ve öğrencilerimize Azerbaycan’da sınavsız üniversite konusunda hizmet vermekteyiz.

YÖK tanınırlığı olan ve YÖK kılavuzunda bulunan Bakü üniversiteleri listesi;

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Teknik Üniversitesi

Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi

Bakü Slavan Üniversitesi

Hazar Üniversitesi

Azerbaycan Üniversitesi

ADA Üniversitesi

Odlar Yurdu Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

 


Azerbaycan_tip_universitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi 1930 yılında Bakü’de kurulmuştur.

Azerbaycan’ın ilk ve tek sağlık üniversitesidir.

Detaylı Bilgi...


Bakü Devlet Üniversitesi 1919 yılında Azerbaycan’ın başkenti

Bakü’de kurulmuş bir devlet üniversitesidir.

Detaylı Bilgi...


azmiu

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi YÖK tarafından tanınan ve

YÖK tercih kılavuzunda bulunan bir üniversitedir.

Detaylı Bilgi...


Azerbaycan Teknik Üniversitesi 1950 yılında Azerbaycan’ın başkenti

Bakü’de kurulmuş bir devlet üniversitesidir.

Detaylı Bilgi...


Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesinde 8 fakülte bulunmaktadır.

Bu fakülteler altında 56 bölüm bulunmaktadır.

Detaylı Bilgi...