Telefon
WhatsApp

Azerbaycan'da Eczacılık Eğitimi

Azerbaycan'da Eczacılık Eğitimi

Azerbaycan’da Eczacılık Eğitimi

Geleceğiniz için kurduğunuz meslek hayallerin gerçekleştirmek Azerbaycan’da Sınavsız Üniversite fırsatı ile zor bir durum olmaktan çıkmıştır.

Eczacılık birçok genç öğrenci adayımızın hayalleri arasında yer almaktadır. Azerbaycan Tıp Üniversitesi ve Gence Agrar Üniversitesi’nde, Azerbaycan’da sınavsız eczacılık okuma fırsatını elde edebilirsiniz.

Azerbaycan’da Eczacılık Eğitimi Süresi

Azerbaycan’da Eczacılık eğitimi 4 yıl sürmektedir. Azerbaycan Tıp Üniversitesinde hazırlık okumak zorunludur. Bu üniversitede hazırlık eğitimi 5 ay sürmektedir.

Gence Agrar Üniversitesi tarafından verilen yeni karar ile 2023 yılı itibari ile hazırlık okunması zorunlu hale gelmiştir.

Azerbaycan’da Eczacılık Fakültesi Denklik Var Mı?

Azerbaycan üniversiteleri YÖK tarafından tanınmakta ve Türkiye müfredatına uygun dersler verilmektedir. Bu durum, eczacılık fakültesi mezunlarının problem yaşanmadan denklik almalarını sağlamaktadır.

Azerbaycan’da Eczacılık mezunu öğrencilerimiz denklik alabilmek için YÖK’e başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru sonrası yapılan incelemelerde öğrencilerin okul devamlılığı, transkript uygunluğu gibi incelemeler yapılır. Yapılan incelemeler sonrasında, öğrencilerin evraklarında bir eksik-problem bulunmuyorsa adaylar İlmi Hüviyet Sınavı olarak adlandırılan bir sınava alınmaktadırlar. Bu sınavı başarıyla geçen adaylar denklik belgesi almaya hak kazanırlar ve Türkiye’de eczacı ünvanını alıp kendi eczanelerini açma hakkına sahip olurlar.

Türkiye’de Azerbaycan Üniversitelerinden mezun olup, denklik sınavını başarıyla geçerek kendi eczanelerini açan çok sayıda eczacı bulunmaktadır.

Azerbaycan’da Eczacılık Eğitimi Fiyatları

Azerbaycan’da sınavsız eczacılık eğitimi ücretleri üniversiteler arası farklılık göstermektedir.

Azerbaycan Tıp Üniversitesinde senelik Eczacılık Fakültesi fiyatı 5000 Dolar,

Gence Devlet Agrar Üniversitesinde senelik Eczacılık Fakültesi fiyatı 2500 Dolar’dır.

 

Azerbaycan’da Nasıl Eczacılık Okuyabilirim?

Azerbaycan Tıp Üniversitesi'nde sınavsız eczacılık eğitimi alabilmek için adayların sağlamaları gereken bazı koşullar vardır. Lise diploması 65 üstü olmalı veya TYT’den minimum 180 puan almış olmaları gerekmektedir. Bu koşullardan en az birini sağlayan öğrenciler Azerbaycan Tıp Üniversitesi’ne ön kayıt yapma hakkına sahip olurlar. Ön kayıt sonrası üniversite tarafından görüntülü ve sesli bir mülakata girmeniz gerekmektedir. Bu mülakatta birkaç soru sorulmaktadır. Mülakatı başarıyla geçen adayların kayıt işlemleri tamamladır. Danışmanlarımız, adayların bütün kayıt işlemlemlerini ve kayıt sonrasındaki bütün süreci A'dan Z'ye takip etmekte ve gerçekleştirmektedirler.

Gence Agrar Üniversitesi’nde herhangi bir koşul bulunmamaktadır. Danışmanlarımız tarafında kayıt işlemleriniz gerçekleştirilmektedir.

 

LB Yurtdışı Eğitim Azerbaycan Üniversiteleri Temsilciliği olarak;

  • Öğrenci adaylarımızın kayıt işlemlerini gerçekleştirmek ve takip etmek.
  • Öğrenci adaylarımızın öğrenci oturumlarını çıkarmak
  • Öğrenci adaylarımızın sağlık sigortası işlemlerini sağlamak
  • Azerbaycan üniversiteleri tarafından talep edilen evraklarının çeviri işlemlerini yapmak
  • Kayıt için gerekli olan referans yazılarını sağlamak
  • Azerbaycan'a gelen öğrenci adaylarını havalimanından karşılamak
  • Adayların tercihlerine göre ev veya yurt ayarlaması yapmak ve buralara yerleşmelerini sağlamak
  • Öğrencilere ve ailelerine 7/24 Acil durum desteği sağlamak

Ve daha birçok hizmetimiz ve %100 kayıt garantisi ile öğrenci adaylarının A'dan Z'ye bütün işlemleri ile ilgileniyor ve sağlıyoruz.

 

 

Paylaş:

Etiketler: azerbaycanda eczacılık, gence eczacılık