Telefon
WhatsApp

Azerbaycan'da Üniversite Eğitimi

Azerbaycan'da Üniversite Eğitimi

Azerbaycan’da Üniversite

Azerbaycan özellikle ortak dil ve kültür, Türkiye’ye yakınlık gibi konular sebebiyle yurtdışında üniversite konusunda en çok tercih edilen ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kaliteli eğitimlerin yanında denklik problemi yaşanmaması üniversitelerin ve Azerbaycan’da hayatın ucuz olması sebebiyle Türk öğrenciler için oldukça cazip gelmektedir.

 Azerbaycan halkının Türkiye’yi çok sevmesi ve ülkede kullanılan dil olan Azerbaycan Türkçesinin, dilimize çok yakın olması öğrenci adaylarımızın günlük hayatta ve eğitim hayatlarında zorluk çekmemelerini sağlamaktadır.

 

Azerbaycan’da Hangi dilde Eğitim Verilir ve Hazırlık Kursu Zorunlu Mu?

Azerbaycan Üniversitelerinde hazırlık kursu zorunludur. Azerbaycan’da lisans eğitimleri öğrenci tercihine göre Azerbaycan Türkçesi, İngilizce ve Rusça dillerinde verilmektedir. Azerbaycan’da lisans eğitimi alabilmek için hazırlık eğitiminin alınması şarttır.   İngilizce dilini seçen öğrenciler, TOEFL ve IELTS gibi uluslararası dil yeterlilik sınavlarına dair belgelere sahipse yabancı dil hazırlık eğitiminden muaf tutularak direkt lisans eğitimine başlayabilirler.  

 

Yabancı dil hazırlık eğitimi ağır ders yükü olmadan ve eğlenceli geçen bir eğitim dönemidir. Hazırlık eğitiminden dil dersleri ve alana giriş dersleri verilmektedir. Hazırlık dil sınıfını başarıyla geçmek için dönem sonunda yapılan sınavdan üniversitenin belirlediği başarı oranını yakalamak gerekir. Hazırlık dönemini başarıyla tamamlayan öğrenciye “başarı belgesi” verilir ve öğrenci, Azerbaycan’da lisans eğitimi alamaya başlar.

 

Azerbaycan Üniversitelerinin Tercih Edilmesinin Sebepleri Nelerdir?

Azerbaycan’da lisans eğitimi almak oldukça avantajlıdır. Ayrıca Azerbaycan üniversitelerinin tercih edilmesinin sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 

 • Türkiye ve Azerbaycan kültürleri birbirlerine yakın kültür kabul edilir ve Azerbaycan kültürüne uyum sağlamak bu sebeple kolaydır.
 • Birçok lisans öğrenci adayları yurtdışında eğitim almaktan yabancı dil kaynaklı nedenlere bağlı olarak endişe duyabilirler. Azerbaycan’da dil sorunu oldukça kolay üstesinden gelinebilecek bir durum olduğu için Azerbaycan üniversiteleri sık tercih edilir.
 • Öğrenci adayları her iki ülkede de hem özel sektörde hem de kamu kurumlarında kariyer sahibi olabilme şansına sahiptir.
 • Ülke genelinde günlük yaşam koşullarının ve aynı zamanda eğitim ücretlerinin de uygun olması da Türkiye vatandaşlığı bulunan öğrenciler, Azerbaycan’da sınavsız eğitim almayı tercih etmektedir.
 • LB Eğitim Danışmanlığı ekibi olarak Azerbaycan’da lisans eğitimi hakkında bilgi vermek için tüm öğrenci adaylarını bekliyoruz.

 

Azerbaycan’da Denklik Durumu Nedir?

Azerbaycan’da üniversite eğitimi alan öğrenciler Türkiye’de de denklik alabilir. Azerbaycan’daki üniversiteler YÖK tarafından tanındığı için denklik alma şansı vardır. Denklik alabilmek için yapılması gereken adımlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Öğrenciler Azerbaycan’da lisans eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’de YÖK’e başvurmalıdır.
 • Lisans derecesi alınan dönemdeki yönetmeliğe göre YÖK transkript incelemeleri sonrası yönlendirme yapacaktır.
 • Günümüzde denklik aşamasında Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği mezunları Seviye Tespit Sınavına (STS) tabi tutulmaktadır. Bu sınavdan 100 üzerinden 35 puan ve üzeri almaları halinde denklik belgelerini rahatlıkla alabilmektedirler. Eczacılık mezunları ise İlmi Hüviyet Sınavı olarak adlandırılan sözlü bir mülakata alınmaktadırlar. Bu sözlü sınavdan 100 üzerinden 50 almaları halinde denklik belgesi alabilmektedirler.

 

Azerbaycan’da nasıl okunabilir / Eğitim Alınabilir?

Azerbaycan üniversitelerine kayıt yaptırmak için LB Eğitim Danışmanlığı bütün öğrenci adaylarına hizmet vermektedir.  Azerbaycan’daki üniversitelerde eğitim alabilmek için aşağıdaki adımlar takip edilmektedir.

 • LB Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı öğrenci adaylarının bütçeleri ve okumak istenilen bölümler hakkında kişileri bilgilendirirler.
 • İstenilen bazı evrakların tamamlanması gerekir ve LB Yurtdışı Eğitim danışmanları tarafından yapılan takip ve yönlendirmeleriyle tamamlanan evraklar LB Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na teslim edilir.   

             LB Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ekibi öğrenci adayları için;

 • Okul kayıtları
 • Vize işlemleri
 • Oturum izni gibi başvuruları yapılır.
 • Eğitim alınacak okulun akademik takvimi belli olduğunda, öğrenciler danışmanlar tarafından bilgilendirilir ve öğrencilerin hazırlıklarını tamamlamaları gerekir.
 • Azerbaycan’a LB Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızın belirlediği tarihte danışmanlarımız ve diğer öğrencilerimiz eşliğinde gidilmektedir. Veya ayrı gelmek isteyen öğrencilerimize ulaşım rehberliği yapılmakta ve havalimanı karşılamaları gerçekleştirilmektedir.
 • Havaalanından iner inmez öğrencilere ülke hakkında bilgi verilir.  
 • Azerbaycan telefon hattı alınır.
 • Öğrenciler konaklayacakları evlere veya yurtlara yerleştirilir. İnternet-fatura-doğalgaz gibi konularda öğrenciler bilgilendirilir ve ev interneti kurulumlarına kadar yapılır.
 • Eğitim almaya başladıkları dönemden ve mezun oluncaya kadar öğrenciler LB Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’ndan her konuda yardım talep edebilirler.
 • Eğitim süresi boyunca öğrencilere ve ailelerine 7/24 acil durum hizmeti verilmektedir
 • Kontenjanın sınırlı olması nedeniyle erken başvuru yapmak gerekir.

 

Paylaş:

Etiketler: Azerbaycan'da üniversite eğitimi, azerbaycanda üniversite