Telefon
WhatsApp

Azerbaycan'da Tıp Eğitimi

Azerbaycan'da Tıp Eğitimi

Azerbaycan'da Tıp Okumak

Hayallere ulaşmanın tek yolu olmadığı gibi tek bir ülkede gerçekleşmesine de gerek yok. Küreselleşmeyle birlikte farklı ülkede akademik kariyer yolu belirlemek ve akademik yolculuğu başarıyla tamamlamak mümkün. Yapılması gereken ise fırsat balonlarının iplerinden tutmaktır. Tıp okumak birçok gencin hayalidir. Azerbaycan’da sınavsız tıp okumak gençlerin hayallerinin gerçekleşmesine olanak sağlar. Bu yazıda Azerbaycan’da tıp okumanın ip uçlarını derledik.

Azerbaycanda Tıp Eğitimi Almanın İp Uçları

Hayallere ulaşmanın tek yolu olmadığı gibi tek bir ülkede gerçekleşmesine de gerek yok. Küreselleşmeyle birlikte farklı ülkede akademik kariyer yolu belirlemek ve akademik yolculuğu başarıyla tamamlamak mümkün. Yapılması gereken ise fırsat balonlarının iplerinden tutmaktır. Tıp okumak birçok gencin hayalidir. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesinde sınavsız tıp okumak gençlerin hayallerinin gerçekleşmesine olanak sağlar. Bu yazıda Azerbaycan’da tıp okumanın ip uçlarını derledik.

Azerbaycan’da Tıp Eğitimi Sınavsız Mümkün Mü?

Azerbaycan’da tıp eğitimi almak için yarım dönem dil hazırlık eğitimi almak gerekir. Bu dil eğitimi tamamlandıktan sonra  6 yıl tıp eğitimi alınabiliyor. Tıp okumak istemek büyük bir hayal olup sınavsız tıp eğitimi alabilmek oldukça büyük hayallerdir. Azerbaycan’da tıp okuyabilmek de oldukça büyük hayal balonunun ipini size uzatır. Azerbaycan’da eğitim almak hatta tıp eğitimi almak için sınava girmeye gerek yoktur.  Azerbaycan’da tıp eğitimi alabilmek için bazı süreçler bulunur. Bu süreç aşağıdaki gibidir;

·         Azerbaycan öğrencileri farklı bir sınava tabi tutmaz.

·         Azerbaycan’da sınavsız kayıt ile eğitim hakkı elde edilebilir.

·         Tıp fakültesi, diş hekimliği ve eczacılık alanında eğitim alabilmek için adaylar Azerbaycan Tıp Üniversitesi tarafından Skype üzerinden görüntülü bir mülakata alınırlar.

·         Her zaman olmamakla birlikte, üniversitenin kontenjanları baz alınarak Azerbaycan’da sınavsız tıp eğitimi almak da mümkündür.

Azerbaycan’da Tıp Okumak İçin Ne Yapılmalıdır?

Azerbaycan’da tıp eğitimi alabilmek için aşağıdaki basamaklar takip edilmelidir;

·         Öğrenci, YÖK tarafından yerleştirilmek istiyorsa, girilen üniversite sınavında tıp eğitimi için yeterli olacak puanı alması gerekir.

·         Öğrenci, Azerbaycan Tıp Üniversitesi’ne sınavsız kayıp olmak istiyorsa, liseden 65 ve üzeri diploma puanı ile mezun olmak ya da TYT sınavından 180 ve üzerinde puan almak gerekir.

·         Yukarıdaki iki koşuldan birini sağlamak Azerbaycan’da tıp eğitimi almak için şarttır.

·         Eğitim dili hangi dil ise o dil ile alakalı eğitim almak, başarılı şekilde mezun olma yolunda oldukça önemli kriterdir.  

·          LB Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla kayıt yapan öğrencilerin mülakatlarına destek verildiği için Azerbaycan’daki üniversitelerden kabul alma oranı %100’dür.

 

Azerbaycan’da Tıp Okumanın Avantajları Nelerdir?

Tıp okumak başlı başına adaylara oldukça fazla avantaj sağlayabilir. Öğrencinin vatandaşı olduğu ülkede tıp eğitimi almak için üniversite sınavından oldukça yüksek puan alması gerekir. Özellikle Türkiye’de devlet üniversitelerinde tıp eğitimi almak için üniversite sınavında bütün soruları doğru cevaplaması gerekir.  Ancak, Azerbaycan’da tıp eğitimi almanın avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

·      Azerbaycan’da tıp eğitimi almak için üniversite sınavından yüksek puan almaya gerek yoktur.

·      Sınav puanın kriter olmaması nedeniyle Azerbaycan’da tıp eğitimi almak oldukça kolaydır.

·      Farklı kültür ve eğitim sistemleri içerisinde birtakım eğitimler almak kişiye farklı bakış açısı kazandırabilir.

·      Öğrenci, ülkesine geri döndüğünde mesleğini icra etme konusunda herhangi bir problemle karşılamaz. Denklik belgelerini rahatlıkla alıp ülkelerinde mesleklerine devam edebilirler.

·      Farklı eğitim kadrosu ile bilgi seviyenin artmasına katkı sağlar.

 

Azerbaycan’da Tıp Eğitimi Almanın Maliyeti Nedir?

Hazırlık bölümünü başarıyla tamamlayan öğrencilerin lisan derecesinde eğitim almaları için gereken yıllık ödeme miktarı ise 5000$ olarak belirlenmiştir. Bu ücreti ödenmesini kolaylaştırmak adına iki taksit yapılmaktadır.

 

Azerbaycan’da Tıp Eğitiminin Türkiye’de YÖK Denkliği Var Mı?

Azerbaycan Türkiye ile kardeş ülke pozisyonunda ilişkilere sahip olması nedeniyle eğitim alanında da Türkiye ile ikili anlaşmaları bulunmaktadır. Her yıl binlerce öğrenci Azerbaycan’da eğitim alıp Türkiye’de mesleğini icra edebiliyor. Azerbaycan’da tıp eğitimi almak isteyen adaylar için YÖK denkliği konusu oldukça önemlidir. Azerbaycan üniversiteleri YÖK tarafından onaylıdır ve tanınır. Bu nedenle de denklik verilmektedir.

Paylaş:

Etiketler: azerbaycanda tıp eğitimi, azerbaycan tıp üniversitesi, azerbaycan tıp üniversitesi mülakat, Azerbaycan’da Tıp Eğitimi Sınavsız Mümkün Mü?, Azerbaycan’da Tıp Okumak İçin Ne Yapılmalıdır?